פורום מנהל עסקים

בהנהלת: רונית שמואל  |  מסר למנהל/ת הפורום
בפורום מנהל עסקים תוכלו לקבל מידע מקיף על לימודי תואר ראשון ושני במנהל עסקים ומענה לשאלות הנקרות בדרך לתואר: היכן לומדים? בארץ או בחו"ל? מבחני כניסה ושאר תנאי קבלה, שידרוג בעבודה? ועוד שאר שאלות מגוונות.

רונית שמואל

מזכירת סטודנטים בכירה, בביה"ס למנהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למינהל ,בעלת תואר ראשון בקרימינולוגיה ואכיפת החוק מהמסלול האקדמי המכללה למינהל.

רונית | 13:23  01/06/07
לאחרונה עברתי את מבחן הג'ימאט, חלק כמותי בלבד, בפעם השנייה...להלן כמה טיפים שסייעו לי לשפר את הציון בצורה משמעותית, (לאחר שנעזרתי בפורומים טרם הבחינה, החלטתי להפיץ את העצות, ע"מ לסייע ככל האפשר) אני אתמקד בתוכנית העבודה שכדאי לעשות: 1.כדאי לעשות קורס. 2. מומלץ לעשות את המבחן 4 חודשים לאחר היום הראשון של הקורס. 3. עיקר הלמידה היא לאחר סיום הקורס, ברגע שהקורס מסתיים, יש לבנות תוכנית לימודים אישית, רצוי ונח לעשות זאת באקסל. התוכנית צריכה לכלול: א. "טבלת יאוש"- של מספר הימים עד למבחן, אם עדיין לא קבעתם תאריך, קיבעו מועד מוערך. בטבלה יש להשאיר מקום לרשום בקצרה את המשימות שמוקצבות לכל יום. לא חייבים למלא כל יום ויום אבל צריך להתוות תוכנית כללית. ב. תרגילים - אם יש לכם קבצים עם תרגילים ממבחנים קודמים, כדאי לעשות רשימה שלהם עם מספר התרגילים שיש בכל קובץ כזה ואז לסכום את מספר התרגילים שיש בסך הכל. יש להתאמן כמה שיותר ולפתור כמה שיותר תרגילים, מומלץ לפתור כ-2000 תר', אם אני פתרתי 1800 כל אחד יכול. ג. טבלת סימולציות – מי שלא יודע, יש תוכנה ע"ג דיסק שניתן להזמין באתר בו נרשמים לג'ימאט, בד"כ מחלקים דיסק כזה בקורס. כאשר עושים את הסימולציות חלק מהשאלות חוזרות על עצמן, אבל תמיד צצות שאלות חדשות וזה מעולה לתרגול בעמידה בזמנים. כמה ימים לפני הג'ימאט, כדאי בכוונה להתחיל את המבחן 10 דקות אחרי שהשעון מתחיל לרוץ כדי לתרגל עמידה בלחץ בו תהייו שרויים בעת המבחן. בכל מקרה, מומלץ לעשות כ-8 סימולציות יש לרשום בטבלה את תאריך הסימולציה, כמה טעויות היו לכם ומה הציון שקיבלתם. ככה תוכלו לעקוב אחר הרמה שלכם. יש להדגיש כי הציון בסימולציות כמובן לא משקף בהכרח את הציון שתקבלו, אך הוא ייתן לכם סביבות משוערות של הציון. אם ברוב הפעמים קיבלתם ציון נמוך ופעם אחת קיבלתם ציון גבוה, אל תתלהבו יותר מדי, כנראה שזו היתה סימולציה קלה במיוחד. ד. טבלת פתרון תרגילים- כדאי לעשות מסמך עם תבנית שתכיל שורות עם מספרים, אשר יהוו את מספר התרגיל בקובץ התרגילים ושורה מתחת לרשום האם פתרתם בהצלחה או לא. וכאשר מתחילים קובץ תרגילים חדש, להעתיק את הטבלה הריקה ולמלא אותה בהתאם, כדאי לסמן תרגילים קשים ולחזור אליהם לקראת המבחן, כאשר הרמה שלכם כבר הרבה יותר גבוהה, קרוב לודאי שאותם תר' כבר לא יהיו כ"כ קשים. ה. אחרי כל קובץ תרגילים, כדאי לבחון באיזה שאלות הצלחתם ובאיזה לא. ואז לעשות רשימה של הנושאים היותר קשים ולחזור על החומר של הקורס שרלוונטי לגביהם. אם סמוך לתאריך המבחן, יש עדיין נושאים שיותר קשים לכם, כדאי לעשות חיפוש בין הקבצים ולאתר את תרגילים שרלוונטים לנושא הספציפי ולפתור כמות גדולה מסוגם, גם אם פתרתם אותם בעבר. אני לדוגמה פתרתי הרבה תרגילים מסוג תנועה ומעבר בין יחידות בעיקר בין אינצ'ים לס"מ וכאלה. גם נושא הקומבינטוריקה היה לי קשה, אבל לאחר שהבנתי את החוקים הכלליים, הגעתי למסקנה שלעולם לא אצליח לפתור שאלה ממש ממש מורכבת ולכן עדיף שלא אבזבז על כך זמן יקר ובמידה ותהייה שאלה כזו במבחן פשוט אנחש. כדאי למדוד כמה זמן לוקח לכם לפתור ולבדוק 10 תרגילים וכך ניתן להעריך כמה זמן יקח לפתור 2000 תרגילים ולתכנן את הזמן בהתאם. לקראת המבחן או לפני, רצוי לפתור תרגילים עם סטופר. ביום חופש, ניתן לפתור כ-100 תרגילים ויותר, תלוי בקצב שלכם, אבל זו הכמות שכדאי לשאוף אליה, כל עוד מנסים לפתור כמה שיותר תר' ברצף בלי לעצור לבדוק את התשובות. (תחשבו על זה שבמבחן לא תוכלו לבדוק את התשובות). מומלץ גם ללמוד במשך השבוע אחרי העבודה, לפחות כמה תר' כדי לשמור על רצף לימודי. אבל אל תגיעו למצב שבו תתחילו לשנוא את התרגילים, תנו לעצמכם קצת ספייס, אבל אם ביום אחד פתרתם פחות ממה שתכננתם בתוכנית העבודה, העבירו את יתרת התרגילים ליום אחר או לכמה ימים. בכל מקרה תוכנית העבודה, צריכה להתאים לכם. תוכנית העבודה, כמו בכל תחום בחיים, מסייעת לעבוד בצורה מובנית ומסודרת ומאפשרת לעקוב אחר ההתקדמות וקצב העבודה. אל תחשבו שזה בזבוז זמן להשקיע בתוכנית כזו, זה ממש יעשה לכם סדר. מספר טיפים כלליים: כדאי לקחת שבוע חופש לפני הבחינה. או לתכנן את מועד הבחינה כך שייצא אחרי חופשה. מבחינת חניה, כדאי לחנות בחניה החינמית של קניון איילון, בחלק שיותר קרוב לאיצטדיון ולירקון ואז פשוט לחצות את הכביש לכיוון הבניין. ביום הבחינה לא לשכוח דרכון ותעודה מזהה נוספת ליתר בטחון, בד"כ מסתכלים רק על הדרכון. במרכז הבחינה יש מתקן מים (כמובן מחוץ לחדר הבחינה) ולכן אין צורך להביא בקבוק, גם ככה יאפשרו לכם לשמור אותו רק בלוקר ולשתות ממנו רק כשתצאו להפסקות, סתם בזבוז זמן, לפתוח את הלוקר, לשלוף את הבקבוק...אבל זו החלטה שלכם. אין סיבה להגיע לפני 7:30 קרוב לודאי לא יפתחו לכם את הדלת וסתם תעמדו בחוץ. כאשר תנסו להירגע לפני הבחינה, כדאי לכם להיזכר בחוויות מפחידות וכך להוריד את הסטרס, אני נזכרתי בחווית צניחה וזה הרגיע אותי מאד. בבחינה עצמה וזה הטיפ החשוב ביותר, תתמקדו בתרגילים הראשונים, אל תלחצו גם אם לוקח לכם יותר משתיים-שלוש דקות לפתור את התרגיל. לצורך ההבהרה אתן שתי דוגמאות: מישהי פתרה 22 שאלות ואז ניחשה את יתר התרגילים, היא קיבלה 49! אני פתרתי 28 שאלות, ניחשתי את היתר וקיבלתי 48! כמובן, שיתכן שהניחושים היו מוצלחים ודרך אגב, ברוב המקרים כדאי לנחש C אבל, עדיין זה נותן אינדיקציה לגבי חשיבות התרגילים הראשונים לעומת האחרונים. כמובן שיש למלא את כל התר', כל תרגיל שלא פתרתם יוריד לכם נקודה. שימרו מצב רוח חיובי וזיכרו שאם השאלות קשות, אתם בדרך הנכונה. לאחר המבחן וזו לא פרסומת, כדאי להתפנק בגלידת אנדרי, שנמצאת בפינת הבניין. המון המון בהצלחה אם יש שאלות, אשמח להשיב דרך הפורום.
קודם כל, תודה, נשמע אחלה, הרבה עבודה למי שעובד במשרה מלאה בהיי טק, וצריך לבוא הבייתה ולתרגל, אבל החשיבה של להבנות את התהליך, ולהפוך אותו למסודר גם בראש, היא נכונה. גם מפיג מהסטרס קצת כי יש סדר ועומדים בתוכנית, בתור מישהי שמתחילה קורס פעם שנייה, בהחלט אשתמש בעצותייך :-) בהצלחה לכולם!
סגור