פורום לימודי אומנות

בהנהלת: אביתר שטרן  |  מסר למנהל/ת הפורום
מטרת פורום לימודי אומנות היא להוות מקום בו יישאלו כל השאלות הנוגעות ללימודי אמנות בארץ ובחו"ל. בנוסף יעסוק הפורום בכל הנושאים הקשורים במישרין או בעקיפין לתערוכות,גלריות ,מוזיאונים והתלבטויות הסטודנטים לעתיד לגבי עתידם המקצועי בתחום האמנות.

אביתר שטרן

אביתר שטרן ,מנהל מכללת ביטוי לאמנות ועיצוב,אמן בינלאומי

ליטל | 10:28  21/12/09
שלום, אני כרגע מאוד מתלבטת לגבי לימודים. מה שאני הכי הייתי רוצה זה ריפוי באומנות. אבל כרגע אני לא עשיתי עדיין תואר ראשון, והבנתי שזה רק תואר שני. הדרך לשם נראית לי קצת גדולה עלי ולא בטוחה. ראיתי שיש מסלול של לימודי תעודה למדריך לאומנות שיקומית בבית ברל. רציתי לדעת אם מישהו מכיר טוב את המסלול הזה, ואם אפשר למצוא בו עבודה בכלל. או שאולי יש גם מסלול ללימודי תעודה בריפוי באומנות? אם אני הולכת על המסלול של הלימודי תעודה למדריך לאומנות שיקומית, בבית ברל זה המקום הכי טוב? כי ראיתי שיש בעוד מקומות אבל לא במסלול השיקומי. וכשאני אשלב את העבודה בחינוך הבילתי פורמאלי, אני אוכל לבוא מגם ממקום שדומה לריפוי דרך האומנות? וריפוי באומנות אפשר רק דרך תואר שני, או שיש לימודי תעודה כלשהם גם לריפוי? מצטערת שאולי יותר מידיי שאלות, אבל די התבלבלתי בתוך כל התחום. תודה!
דליה | 10:40  22/12/09
שלום ליטל, העיסוק בריפוי באמנות מחייב לימודים מתקדמים (מבחינה טיפולית והן מבחינת רקע אקדמי באמנות). יחד עם זאת, אשמח ליידע אותך במגוון אפשרויות הלימוד באורנים, המכללה האקדמית לחינוך, שיכולים להוות בסיס מצוין להמשך לימודים לקראת עיסוק בתחום. ראשית, ניתן לעשות תואר ראשון באמנות במגמת "האמנות ככלי חינוכי-טיפולי" (הלימודים במגמה מעניקים היכרות ראשונית עם התכנים הנדרשים להמשך לימודים לתואר שני בתרפיה באמנות).כמו כן, ניתן קורס הכשרה למדריכי אמנות ויצירה בקהילה ביחידה ללימודי תעודה והתמחות. החוג והמכון לאמנות באורנים מציעים מגוון נוסף של קורסים. שיהיה לך בהצלחה! דליה, מכללת אורנים
ליטל | 14:16  22/12/09
התואר - באמנות ככלי חינוכי-טיפולי, אני יכולה לשלב אותו בחינוך המיוחד, או שזה תואר הוראה בחינוך הרגיל בלבד? תודה רבה לך!
מיכל | 13:17  24/12/09
היי ליטל, אני לומדת בשנה שנייה במסלול אמנות משקמת במדרשה לאמנות, במכללת בית ברל. התשובה שלי מעט ארוכה אבל באה מהידע ומהניסיון האישי שלי. במחלקה להכשרת מדריכים לאמנות נותנים את הכלים איך ללמד אמנות, זאת אומרת להיות מדריכים. לא איך לרפא, אלא איך לפתוח אפשרות בפני אוכלוסיות שונות היכרות עם האמנות ובכך לאפשר להם לחוות חוויה של יצירה ודרכה גם שיקום והחלמה. הבוגרים פה משתלבים במסגרות מגוונות, כגון חולי נפש, אוטיסטים, נגמלים מסמים, נערות במצוקה, אסירים, חינוך מיוחד ועוד. קיימים אולי עוד מסלולי הכשרת מדריכים לאמנות בארץ, אבל בתחום השיקום כאן במדרשה לאמנות המחלקה מובילה בארץ. הבוגרים השתלבו בעבודה בבתי חולים, מועדוני אקים, אנוש, בתי סוהר, חינוך מיוחד ועוד... אגב, ללימודי מדריך מוסמך לאמנות- לא נדרש תואר ראשון. והתנאי ללימודי טיפול באמנויות הוא תואר ראשון. המחלקה להכשרת מדריכים לאמנות מחולקת לשתי מגמות שבהן לומדים הסטודנטים לעבוד עם אוכלוסיה רגילה ועם אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים. מסלול הלימודים במחלקה מתפרש על פני שנתיים ובסופו מקבלים הסטודנטים תעודת מדריך מוסמך לאמנות. בכל שנות הלימוד שמות דגש על לימוד מקצועי של שפת האמנות (רישום, ציור, פיסול) על מנת להכשיר את הסטודנטים כמדריכים המלמדים את תלמידיהם את מעשה ומקצוע האמנות עצמו (בניגוד לדרכים אחרות של טיפול והדרכה דוגמת ריפוי בעיסוק או תראפיה באמנות), ועל כלים לעבודה עם אוכלוסיות מיוחדות או רגילות. אם יש לך עוד שאלות אני אענה לך עליהן בכיף. מקווה שעזרתי. מיכל
מאוד שמחתי לקרוא את התשובות שלך, במיוחד על המקומות שאפשר להשתלב בהם. כשאת אומרת חינוך מיוחד הכוונה לבתי ספר של החינוך המיוחד או לכל מיני מוסדות שהם נמצאים בהם? לפי מה שאני מבינה למרות שלא לומדים יותר מידיי דרכי טיפול... בכל זאת כן אפשר להתקרב לאוכלוסיות שעובדים איתן ולהרגיש את הסיפוק מעזרה לא? אני פשוט לא הצלחתי בפסיכומטרי ואני לא ממש מעוניינת לעשות אותו שוב, אז לתואר אני לא חושבת שאני אוכל להתקבל בלי הפסיכומטרי. וככה להמשיך לריפוי באומנות אז חשבתי ללכת על זה. את בסה"כ מרוצה מהלימודים ונהנת מהם? מתעסקים הרבה באומנות? ושוב תודה על התשובות. אפשר להתקדם גם בתוך התחום הזה?
מיכל | 10:43  28/12/09
הסיפוק הוא גדול מאוד ואת מרגישה שאת עוזרת לאותן אוכלוסיות. לדעתי כל עיסוק באמנות הוא כמו צוהר לנפש שמשתחררת מהכבלים שלה ומתחילה להיפתח ולהירפא לאט לאט. אם ניקח את המטאפורה הזאת לפרקטיקה, את תראי שכך הם פני הדברים. אני מאוד נהנית ומרוצה מהלימודים. עוסקים הרבה באמנות במהלך הלימודים, למשל ציור, רישום, פיסול, תיאטרון בובות, סדנאות וטכניקות הדרכה ועוד. הכוונה בחינוך מיוחד הוא בעיקר לאוכלוסיות מיוחדות שנמצאות בתחום הזה שהוא די רחב (כמו מוסדות לשיקום וסיוע לאוטיסטים, משותקים, לוקים בנפשם, מתמכרים ונגמלים). אין לי ספק שאת גם תרגישי הנאה וסיפוק וכן, בהחלט אפשר להתקדם, כמובן במסגרת הצרכים של אותו מוסד בו את עובדת. מיכל
נוותר על פסיכומטרי חוזר ונלך על זה כנרהא :) תוןדה לך!
יש הבדל בין הלימודים של לימודי תעודה למדריך באומנות בין בית ברל למכללת ורצברגר ? ומה יותר טוב... תודה!
סגור