מקצוע האימון לחיים (קאוצ'ינג) תופס תאוצה גם באקדמיה

מקצוע האימון לחיים (קאוצ'ינג) תופס תאוצה גם באקדמיה

אמרתם קאוצ'ינג, אמרתם אלון גל? לא בהכרח. מסתבר שתחום אימון לחיים התחיל הרבה לפניו וכעת הוא תופס תאוצה גם באקדמיה (תואר שני) וגם בדיסציפלינות שונות כמו האומנות

נדמה כי בכל בית ספר ללימודי תעודה ו/או המשך, מופיע תחום האימון או בשמו הפופולרי יותר קאוצ'ינג. השאלה הנשאלת היא האם אכן כל אחד מבתי הספר הללו, באמת מוכשר ויכול ללמד אתכם איך להפוך למאמנים לחיים תוך מספר חודשים מועט ולהצליח בתחום? עוד נחזור לשאלה זו בהמשך, אך ראשית נבין מה זה בכלל אימון?

אימון - קווים לדמותו

ד"ר ארנון לוי, פסיכולוג קליני ומאמן אישי, סגן נשיא האיגוד הבינלאומי ל- Psychology Coaching וראש התוכנית לתואר שני ולדוקטורט  באימון פסיכולוגי בשיתוף אוניברסיטת מידלסקס, ייסד וניהל את התוכנית להכשרת מאמנים באוניברסיטת ת"א, מספר על מקורו של התחום: "תחום האימון התפתח בצורה מדהימה וקיים כ-25 שנה. מייסד האימון היה יועץ פיננסי בשם תומאס ליאונרד, שהקים ב-1992 את בית הספר הראשון לאימון. בסיס האימון לקוח דווקא מעולם הספורט. מקובל כי לספורטאים יש מאמנים/מלווים הדואגים ללוות אותם פסיכולוגית, לחזק אותם ולדאוג לכל צרכיהם הרגשיים במטרה לשפר את ביצועיהם. אך הנושא המרכזי באימון שהוא הגשמה עצמית ומיצוי הפוטנציאל האישי מקורו  בפסיכולוגיה הומניסטית והוא היה מאוד דומיננטי בשנות ה-60 והנושא של הגשמה עצמית הפך למשמעותי ומרכזי ופה האימון האישי השתלב באופן מושלם. אם ניתן לסכם את הרעיון של אימון אישי, אז המטרה העיקרית שלו היא מימוש פוטנציאל ומימוש חוזקות. האימון אינו מטפל ב'תיקון' או בדיס-פונקציות, אלא עוזר לאוכלוסייה מתפקדת, שהיא הרבה פעמים גם מצליחנית, להגיע למימוש פוטנציאל מלא".

ד"ר בלה נוביצקי, ד"ר לטיפול באומנות ומייסדת תכנית האימון דרך אומנות, הראשונה בעולם CTA)), ממכללת 'ביטוי לאמנות ועיצוב', מוסיפה: "האימון הוא מקצוע בינתחומי ורב תחומי שמשיק להרבה מאוד דיסציפלינות כגון: שיווק, פסיכולוגיה, תורת העסקים ועוד. היתרון המשמעותי של האימון הוא בכך שהוא ממוקד מטרה ואדם יכול להגיע להישגים תוך 10-15 מפגשים. האימון מאפשר לגלות מטרות אמתיות והתפיסה הראשונית של מאמנים היא שכל אדם, באשר הוא, מגיע עם משאבים קיימים וצריך לחבר אותו לערכים שלו ולהכיר לו את המשאבים הקיימים בו. העניין המרכזי באימון הוא תוצאות מהירות תוך גילוי החוזקות".

כשהמילים נגמרות מגיעה האומנות

ד"ר נוביצקי בדקה וחיפשה רבות תכנית בתחום האימון שמשלבת אומנות, בכל העולם. משלא מצאה כתבה אותה בעצמה וכעת מביעים בתכנית התעניינות בכל העולם. אז מה מיוחד בתכנית? נוביצקי משיבה: "האומנות נותנות מקום ליצירתיות והיא פלטפורמה נהדרת לדיבור, כאשר התוצר לא חשוב כלל כיוון שהוא משמש כאמצעי בלבד ולכן אין צורך להיות בעלי נטייה אומנותית כלשהי או בעלי כישרון מיוחד. בעזרת האומנות ניתן ל'געת' במקומות לא מודעים בצורה ישירה וללא צורך במילים. תהליך האימון נעשה באופן מובנה ונערכים תרגילים באומנות שחושפים בצורה מעמיקה, מרתקת ומשקפת כל נושא. למשל 'גלגל החיים' הוא אחד הנושאים הידועים בתחום האימון, בו בודקים עד כמה האדם מרוצה מחייו בשלל התחומים: בית, זוגיות, משפחה, פרנסה וכדומה ורואים איך הגלגל זז והאם יש איזון. באומנות קורים דברים מדהימים, פתאום דרך היצירה עולים נושאים באופן ברור דרך ארגון, צבע, צורות וכדומה. התהליך באומנות מאפשר לאדם לראות את חייו מפרספקטיבה רחוקה יותר ולכן ברורה ומחודדת - 'מהם הערכים שלי? לאן אני רוצה להגיע? ועוד. האומנות היא גם דיאגנוזה וגם טיפול דרך הכלי הכי חזק שיש בכל אדם - יצירתיות, וזאת, יש להדגיש, ללא צורך בכישרון אומנותי כלשהו".

אליה וקוץ בה

פיתוח עצמי, מימוש פוטנציאל ותהליך אינסטנט בהחלט מתאימים לקצב החיים המהיר בו אנו חיים. אין לנו זמן להתעכב על העבר ולשבת מול הפסיכולוג שנה-שנתיים, אנחנו רוצים תוצאות ו-עכשיו! אז מה הפלא שהתחום הפך למסחרי כל כך?

"התחום אכן הפך למסחרי ונפתחו המון בתי ספר לאימון, שתוך מספר חודשים מועט, מסמיכים את הלומדים כמאמנים", מסביר ד"ר לוי ומוסיף: "למרות שהגופים המאורגנים בארץ ובחו"ל מנסים לייצר סטנדרטים נאותים באימון, כיון שרוב הוראת האימון נעשית ע"י בתי ספר פרטיים על בסיס עיסקי נוצר מצב שחלק ניכר מהמאמנים לומדים טכניקות אפקטיביות ליישום באימון ומקבלים תוצאות אך לא תמיד אלה הן התוצאות הרצויות עבור המתאמן. חוסר ידיעה מעמיקה של נפש האדם יוצר מצב שבו מאמנים מממשים את שאיפותיו של המתאמן ביעילות אך לא תמיד בדרך שמממשת את ההגשמה העצמית שלו. כך נוצר מצב אמביוולנטי שבו תחום האימון מתפשט מחד, ומאידך נוצרת לו תדמית גרועה, בפרט באקדמיה, וזאת למרות הפוטנציאל הנהדר שקיים באימון. יש הרבה תחומים שקפצו על עגלת האימון (קואצ'ינג) וקלטו שהמילה 'מוכרת' וזה הרבה יותר טרנדי להוסיף לשם הקורס את מילת הקסם 'קאוצ'ינג' . למרות זאת, אסייג ואומר שאפשר לעשות שילובים נהדרים עם האימון כמו פסיכותרפיה ואימון. כרגע, לצערי, יש הרבה בלגן בתחום ואני מקווה שייעשה סדר בהקדם שיאפשר לתחום הזה לבלוט באופן חיובי בלבד".

ד"ר ניביצקי מסכמת: "יש לבדוק היטב את רצינות המוסד המלמד ואת הכשרת המרצים במקום. אני יודעת שלשכת המאמנים מנסה לארגן את המקצוע ולקבוע סף כניסה לתחום, אבל ברור שנחוצה עוד עבודה בעניין".

עם הפנים קדימה

אין ספק שתחום האימון צועד קדימה: "ההתקדמות שהבוגרים שלנו עושים כבר מורגשת", משתפת ד"ר נוביצקי וממשיכה: "כמעט כולם, חונכים להוראת השיטה ובמקביל פותחים עסק כמאמנים עצמאים. יש ביקוש רב למאמנים בתחום העסקי, אישי וכן אימון להורים ולקבוצות, דבר המאפשר להרוויח ולהתפתח בתחום. שיטת אימון דרך אומנות מעוררת עניין רב בעולם ואני מניחה שבהמשך בוגרי התכנית יועלו לשמש כחונכי השיטה גם בחו"ל".

ד"ר לוי שמע על תחום האימון הפסיכולוגי לפני כ-9 שנים וחשב שזה יכול להיות מעניין עבורו כפסיכולוג קליני  לפתח תכנית כזאת באקדמיה, הוא גייס מספר פסיכולוגים מאמנים  וייסד את התכנית להכשרת מאמנים באוניברסיטת ת"א. כיון שהתוכנית באוניברסיטת ת"א אינה תוכנית אקדמית  לוי במעמדו כסגן נשיא האיגוד העולמי לאימון פסיכולוגי החליט לפרוש ולהקים תכנית אקדמית להכשרה לתואר שני ולדוקטורט בתחום, תכנית בלעדית בארץ ואחת מהבודדות בעולם:  "בכל העולם יש כ-5 תכניות לתארים מתקדמים באימון, והיה מאוד קשה להצליח לעשות זאת בארץ, מבחינה זו, התכנית שלנו מאוד ייחודית. התכנית הזו מיועדת לאנשים בעלי תואר ראשון, עם ניסיון חיים וחוכמת חיים וזאת כדי שיוכלו להכיל ולעבוד עם מתאמנים. גם בתכנית לימודי התעודה, אותה אני מציעה במסגרת לימודי המשך בבר אילן, אני מייעד לבעלי תואר ראשון כאשר המטרה העיקרית שלי היא להכשיר אותם ללימודי תואר מתקדם בתחום האימון הפסיכולוגי. חשוב לי שהתחום יתפתח באקדמיה כי אני חושב שזה העתיד".

בואו לדבר על זה בפורום ייעוץ לימודי  ותעסוקתי

כתבה נוספת על תחום האימון באקדמיה

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 15 מוסדות לימוד ובהם 26 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
המכללה האקדמית תל חי
מכללת תל חי
כתובת: ד. נ. גליל עליון 12210 . אצבע הגליל - צפונית לקרית שמונה וסמוך לקיבוץ כפר גלעדי
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
מכללת רידמן- מכללה בינלאומית לרפואה משלימה ואינטגרטיבית
מגוון רחב של לימודים והכשרת מטפלים
כתובת: סניף ראשי חיים לבנון 26, רמת אביב. סניפים בכל רחבי הארץ: רמת אביב, תל אביב, ירושלים, חיפה, כנרת, משגב, באר שבע ואילת.
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה
מיומנויות וכישורים מקצועיים בתחומי המִנהל, הניהול, הרוח, החברה והאמנות
כתובת: אוניברסיטת חיפה, היחידה ללימודי חוץ, הר הכרמל, חיפה 31905
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 3 מסלולים
אימון מנטאלי- פסיכולוגיה של הספורט
Coaching לבעלי צרכים מיוחדים
Coaching אימון אישי וקבוצתי
המכללה האקדמית בית ברל- הפקולטה לחינוך
המכללה האקדמית בית ברל
כתובת: בית ברל
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
תכניות והשתלמויות עובדי הוראה- Coaching ולמידה חוויתית
קבוצת גבים
מרכז גישור
כתובת: ברקת 3 אזור התעשייה הרצליה פיתוח
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
התכנית לאימון, ליווי ופיתוח אישי למנהלים
 
 
לימודי תעודה והשתלמויות בקמפוס האקדמי אחוה
לימודי תעודה והשתלמויות בקמפוס האקדמי אחוה
כתובת: ד.נ. שקמים 79800
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 2 מסלולים
הכשרת מאמנים לחיים Coaching
כלים של אימון אישי לעובדי הוראה המלמדים הפרעות קשב
קבוצת יוזמות
אנשים יוצרים הצלחות
כתובת: סניפים בחיפה, ת"א וקרית שמונה : חיפה- שדרות ההסתדרות 66 מול קניון לב המפרץ. ת"א- אוניברסיטת בר אילן- ביה"ס לעבודה סוציאלית בניין 407 קומת קרקע המרכז לטיפול במשפחה, מאחורי בנק מזרחי. ק.שמונה- צה"ל 2 מרכז מט"י גליל עליון.
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 5 מסלולים
אימון אישי והכשרת מאמנים
קורס התמחות למאמנים (Coaching) באימון להפרעות קשב וריכוז ADHD
אימון מתקדם וסופרוויז'ן למאמנים
קורס קלפים ככלי אימוני
מעגל אימון רוחני למאמנים
LA-VIDA
מרכז בריאות והעשרה
כתובת: רח' כ"ג יורדי הסירה 5 רמת גן
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
מכון פתרונות
המרכז לייעוץ זוגי אימון וגישור
כתובת: משרד ראשי: החרש 16 נס ציונה, סניפים: צפון - חיפה
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
קורס ייעוץ משפחתי כולל הדרכת הורים
 
 
Middlesex University, Coaching Psychology
בואו ללמוד אתנו את מקצוע העתיד.
כתובת:
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
תכנית בגישת CPA להכשרת מאמנים ללימודי תעודה ולקראת תארים אקדמיים מתקדמים בCoaching Psychology *
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 3 מסלולים
אימון (coaching) הכשרת מאמנים עם התמחות רפואית בריאותית
קורס הכשרת מאמנים עם התמחות ב-ADHD
קורס אימון אישי ניהולי/זוגי
מכללת ברק
המובילה ברפואה משלימה!
כתובת: רחוב התעשיה 2, ירושלים - כניסה ב' קומה 2
רוצה שיתקשרו אליך?
vatikim
קיים מסלול אחד
הבמה למנהיגות
המרכז ללימודי כישורי מנהיגות והשפעה
כתובת: הכפר הירוק
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
קורס פיתוח כישורי מנהיגות והשפעה
מכללת לוינסקי לחינוך – בית הספר ללימודי המשך
לימודי המשך - התמחות, הכשרה והעשרה
כתובת: שושנה פרסיץ 15, תל אביב
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 2 מסלולים
התכנית להכשרת יועצים משפחתיים - מיועדת לאקדמאים
אימון אישי (coaching) - הכשרה להסמכת "מאמן אישי מקצועי" ולהסמכת PCI
המכללה הבינלאומית לתיכנון פיננסי
בואו ללמוד את מקצוע העתיד
כתובת: חיים בר לב 12 אור יהודה
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 2 מסלולים
קורס תיכנון פיננסי
קורס ניהול סיכונים משפחתיים
בעמוד זה נמצאים 26 מסלולי לימוד בתחום קורס אימון, ב-15 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בקורס אימון אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור