פורום חשבונאות ופיננסים-לקריאה בלבד

בהנהלת: המרכז הארצי ללימודים  |  מסר למנהל/ת הפורום
בפורום תוכלו להתייעץ ולקבל מענה לשאלות באשר לתנאי קבלה, לתיאור התעודה, למשך הלימודים, לתחומי הלימוד, לתקופת ההתמחות ולמידע רלוונטי אחר. אתם מוזמנים להשתתף ולשתף. לייעוץ טלפוני חינם חייגו עכשיו 03-5767671

המרכז הארצי ללימודים

המרכז הארצי לייעוץ והשמה ללימודים הוקם על מנת ללוות אותך ולסייע לך בקבלת אחת ההחלטות החשובות בחייך, שתשפיע על עתידך. המטרה המשותפת שלנו תוביל ותכוון אותך לעשות את הבחירה הנכונה והמותאמת לך אישית.

חו"ל | 11:29  09/09/07
נראה לי אבסורד לעבוד בארץ כ"כ הרבה שעות בשביל שכר עבדים. כל מי שדיברתי איתו אומר את זה. באוסטרליה רו"ח כבר מההתחלה מרוויח יפה ולא עובדים כ"כ הרבה שעות כמו פה. איך זה שהפער בין השכר בהייטק לשכר רו"ח כ"כ גדול? ראיית חשבון זה לא המקצוע הטוב ביותר וההכי נחשב לצד רפואה?
היי | 09:10  10/09/07
שלום, אני שוקלת הסבה מקצועית לאו"ח אחרי שני תארים בביולוגיה. האם להערכתך כדאי להתחיל ללמוד בגיל 33 (אלמד רק קורסים בחשבונאות ללא כלכלה)החשש הוא מה קורה אחרי האם קשה להשתלב ויש תחרות? מעדיפים צעירים לסטאז? ממש חשוב גודל המשרד? ובקיצור גם אני חושבת שהשכר הוא לא כזה בשמיים אחרי מועצה וסטאז הבנתי שרק מגיעים ל8000 וזה מסתכם ב-10000 עם הרבה שעות עבודה? יש לי אפשרות לאלטרנטיבה של רוקחות ואז 8000 אחרי שנתיים בפחות שעות ואפשר גם להגיע ל1000 . מה דעתך?
רונן | 14:05  10/09/07
יש לנו הרבה במשותף, גם אני בן 33 אבל חושב לעבור מראית חשבון ללמודי רפואה. בתור מי שהתאכזב מהמקצוע אני מציע לך לחשוב טוב טוב מה מעניין אותך, מה ימשוך אותך מקצועית מעבר לכסף, לעומת רוקחות בתחום ראית החשבון השמיים הם הגבול מבחינת שכר, אבל האם זה באמת יעניין אותך? תבררי עם חברים שעוסקים במקצוע, תלכי לבקר במשרד רו"ח ותבקשי שיסבירו לך מה הם עושים...תקבלי מושג אם את זה את מחפשת. אל תשכחי שנמשכת בתחילה למדעים. השכר חשוב, אבל סיפוק מעבודה, עניין ואתגר חשובים יותר וזה סוביקטיבי לחלוטין! בהצלחה
בלה | 15:08  25/09/07
1. אשמח אם תפרט מדוע התאכזבת מהמקצוע וקצת לספר עליו?. האמת, לגבי כל מקצוע לא יועים אם אוהבים עד שלא מתנסים בפועל ולפעמים זה קצת מאוחר מידי כי בזבזת שנות לימוד. 2. אתה צריך להכניס לראש שעבודה זו עבודה ועניין בחיים צריך לחפש לאחר שעות העבודה... ברור שחשוב סיפוק אבל אין הכל בחיים.. ולא תמיד ניתן למצוא עבודה במה שאוהבים לעסוק ויותר חשוב יציבות בעבודה, אפשרויות תעסוקה ומקור פרנסה וגם סביבת העבודה שיהיה אנשים שנחמד להעביר איתם את היום.
ועוד משהו | 15:11  25/09/07
היי, תיקח בחשבון שלרפואה צריך: סבלנות רבה לאנשים ולהיות קצת פסיכולוג+יכולת לא להזדהות עם מצבים+ לראות דברים מזעזעים ומגעילים.חוש טכני, יכולת מוטרויקה עדינה . גם עבודת הרופא היא שיגרתית ...
לדעתי גם בגיל 37 תוכלי להתחיל התמחות, אם זה לא יהיה המשרד הראשון שתתראיני אז המשרד השני או השלישי. מה שיותר יטריד את המעסיק זה אם יש לך ילדים קטנים ותחסירי הרבה ימי עבודה ולא הגיל שלך. בקיצור לא מאוחר לעשות את השינוי
להבדיל מרואה חשבון שבמקרה הגרוע מתחיל עם המשכורות שתארת, רוקח נתקע ונעצר בהן. אני למשל רואה חשבון עם ותק של פחות משנה ועומד לקבל דרגת מנג'ר באחד ממשרדי הביג4 וסוגר את החודש ברוב המקרים עם לא פחות מ10000 נטו. תחשבי שאחרי 5-7 שנים אפשר גם להגיע לדרגת סניור מנג'ר ואז המשכורת היא 20-25K ברוטו בסיס (אחרי נוספות 40-50K). שלא לדבר על שותפים או סמנכ"לי כספים והשמיים הם הגבול - הכל שאלה עד כמה את טובה. מצד שני לימודי ראיית חשבון זה לא קורס סוג ד' בהנהלת חשבונות של "ננסה ונראה" אלא מסלול של שש שנות עבודת פרך במקרה הטוב שכלל לא מובן מאליו שתסיימי אותו כך שאת את נכנסת לזה כדאי שתקחי את זה בחשבון ןתקחי בחשבון שגם העבודה לאחר מכן היא קשה ולא שמונה עד חמש (אם את באמת רוצה להיות ראש גדול ולהצליח) כך שהנסיון לקבל אינדיקציה על השכר של רו"ח מתחיל מיותר כרגע כיוון שגם אם רואה חשבון היה מתחיל עם 30000 ש"ח את עוד רחוקה מזה בשלב הזה וכל השיקולים שצויינו קודם עדיין תקפים. לגבי גילך, לא נראה שזה אמור להוות בעיה כל עוד את עם ראש על הכתפיים ואת תוכלי כפי שציינתי לתת את עצמך לעבודה לא קלה של המון שעות ביום. מצד שני, אם את מחפשת את החיים הקלים של לעבוד עד חמש ולהכנס למסלול יותר קצר וקל שפחות מהווה ראש גדול ולדעתי האישית גם פחות מעניין אולי מספיק לך ללמוד רוקחות ולהסתפק במשכורת של 8-10K לאורך הקריירה שלך.
rgf gdgd | 08:36  19/09/07
את תמיד יכולה לסיים את הלימודים ולעבור לעבוד בחו"ל. התנאים שם טובים יותר ומספר שעות העבודה נמוך בהרבה מבישראל.
תגובה | 14:07  23/09/07
הי, בוא נאמר שלא כולם מגיעים למנג'ר וחשבות... ואולי כן אבל לא מהר וצריך גם מזל. בכל מקרה אני חושבת שרו"ח בממוצע עוסק בביקורת במשרד רו"ח מרוויח בסביבות 10000-13000 ונתקע בשכר זה ועובד הרבה שעות. כך שהיחס לרוקחות הוא דיי דומה מה גם שרוקח לא רק עובד בסופר פארם אלא גם בחב' תרופות ובמחקר.
רואה חשבון | 21:20  24/09/07
אף רואה חשבון לא נתקע ב10-13K אחרי יותר משנתיים בתור רואה חשבון אלא אם כן מדובר ברואה חשבון כלומניק שעובד ראש קטן ולא מחפש שום דרך קידום. מעבר לכך כל המשכורות שתוארו גם בשנים הראשונות כהן משכורות בסיס לפני שעות נוספות רבות שמכפילות את השכר. נראה לי שקיבלת רושם מוטעה על המקצוע ועל היוקרה שלו וגם על שערי הכניסה אליו שכפי שצויין הרבה יותר מסננים ומייגעים ממה שנדמה לך אם עוד לא התחלת שנה א' וכבר את עושה סקרי שכר של רואי חשבון כאילו את עושה קורס של יומיים ונהיית רואת חשבון. כדי לסתור קלות את טענותייך אני יכול להגיד לך שאני מכיר רואת חשבון חרדית שמחזיקה ברשיון 3-4 שנים ועובדת במשרד קטן קצת יותר מחצי משרה על משכורת של 12000 (וזה כאמור הראש הקטן של המקצוע...שלא לדבר על מגדילי הראש, נותני השעות ומחפשי הקידום וכל אחד יכול להיכלל בקטגוריה הזו אם הוא באמת ישקיע). שורה תחתונה אם את מנסה לשכנע את עצמך שאין אופק קידום בראיית חשבון כתירוץ לא להיכנס למקצוע אז עושה טעות לפי דעתי כי מה לעשות, המשכורות שתראי ברוקחות אחרי הרבה שנים תהיה בערך המשכורת המינימלית שרואה חשבון רואה בשנה שנתיים הראשונות שלו במקצוע גם אם הוא לא נהיה ישר מנג'ר או חשב. (חוץ מזה שמנג'ר זו כמעט דרגת פז"ם במשרדים הגדולים והם רעבים לרואי חשבון כך שהכניסה לשם די ודאית).
היי | 19:13  25/09/07
היי, תאורטית אתה צודק אבל בפועל המצב לא כך ראה טבלאות שכר, מודעות דרושים וכן חברים שכתבו את שכרם באתרי אינטרנט שונים (יש מדור כזה) השכר אכן עומד על 10000-13000 וזאת אחרי מועצה. עליה עם השנים?- ברור שאם הוותק אבל לא להרבה... רוקח גם לא נתקע בשכר שציינתי כי גם לו יש פז"ם ואפשרויות קידום ניהוליות... מה זאת אומרת רו"ח ראש קטן? האם כולם חייבים להיות כמוך? - עבודה במשרד גדול מחושך עד חושך? לא.. יש אנשים שמחפשים יציבות כלכלית ושכר טוב ולא מעוניינים להשקיע את כל חייהם בעבודה הם רוצים להנות מהכסף שעליו עמלו ולהנות קצת מהחיים... לא הכל זה כסף וכמה שיותר נחשב ליותר יוקרתי כפי שהינך חושב
רואה חשבון | 22:56  25/09/07
השכר שציינת אחרי מועצה כפי שציינתי קודם הוא לרואה חשבון בתחילת דרכו בלבד ועבור 8-9 שעות לפני שעות נוספות וזה בדוק. יכול להיות שעוזרי חשב מרויחים באיזור הזה אבל זה מתוך רצון ליצור רזומה לקראת תפקידים יותר בכירים שהשכר בהם עומד על עשרות אלפי שקלים ויותר. רוקחים,מה לעשות לא מגיעים לזה ועל כל רוקח שמרויח 15000 ברוטו אני מוצא לך 10 רואי חשבון שמרויחים 100000 ואלה עובדות. לפי דעתי הטעות שלך היא תפיסתית כי את משדרת חוסר אמונה בעצמך אם את טוענת שלא כל אחד נהיה חשב או מנג'ר או כל דבר אחר ואם זו הגישה שלך אז לפי דעתי מה שצריך להטריד אותך הרבה יותר זה לסיים בכלל את המסלול ולא למצוא את עצמך אחר כך. הרי גם אם רואה חשבון היה מתחיל את הקריירה עם קבלת הרשיון ב50000 ש"ח אז מה? נראה לך שכאן תמו מכשולייך? נראה לך שכל כך בקלות תוציאי רשיון רואה חשבון? אני לא חלילה מפקפק ביכולות שלך אבל החשש שלך למצוא את עצמך שנראה יותר גדול מהחשש שלך לסיים את המסלול שזה הרבה פחות מובן מאליו מעיד על זוית מעוותת שיש לך כלפי המקצוע. על כל פנים, באף מקצוע לא תקבלי ערבות להצלחה רק על סמך תעודות כי אם תתגלי כאיזה קוץ (סליחה על הביטוי) התעודות לא יעזרו לך לאורך זמן אם זה מה שאת רוצה לשמוע. אם לעומת זאת, תסיימי את לימודייך ותגדילי ראש בעבודה באשר תהיה (ויש מספיק עבודות בהמון תחומים) לא תתקעי על המשכורות שציינת יותר משנה שנתיים ולפני שעות נוספות. אם את מחפשת תירוצים כדי לשכנע את עצמך למה עדיף ללמוד רוקחות תחת הנחות תלושות מהמציאות שרואה חשבון יכול להיתקע על משכורות נמוכות אז צר לי, המצב שונה ואין לי ספק שלרואה חשבון יש הווה ועתיד יותר מזהירים מאשר לרוקח וזה מבלי להיכנס ליוקרה.
היי | 23:25  25/09/07
היי, יש בעיה באתר שנמחק כל מה שאני כותבת אז אפצל את תשובתי.. ראשית יש אמת בדברייך ואני קצת בטראומה מקצועית ובשביל להשלים את הפאזל אספר לך שאני אקדמאית מתחום אחר.. בתחום שלי מינימום צריך תואר שני בשביל עבודה ואכן עשיתי זאת אני הקרבתי הרבה בשביל התארים מבחינת לוותר על המון דברים 0אני לא צריכה לספר לך איך זה להיות סטודנט) רק אוסיף שיש כאלו שמקבלים גם תמיכה מהבית בכל אופן הכל כדי שאח"כ יהיה יותר טוב..
היי | 23:29  25/09/07
ובקיצור לאחר הלימודים ציפיתי שאמצע עבודה בתחום לימודי ואוכל להיות מסודרת ודרך אגב יש לי ציונים טובים מאוד.. הבעיה שאין דרישה בשוק לתחום זה למרות כל הפרסומות.. וכל חבריי מובטלים (יש עוד כמה נאיבים שעושים ד"ר בתקווה שיקחו אותם) אך נהפוך וא ככל שהתואר מתקדם האבטלה עולה..בקיצור לא אדבר יותר מידי פרט לכך שהכל הלך לפח.. מעבר לכך שהעבודות המוצאות אם בכלל הן מבישות ת המקצוע. זה כאילו שיציעו לך עכשיו לעבוד בהנה"ח סוג 1 בשכר זעום בלי קידום וכו'. אני לא צריכה להסביר לך את התיסכול..
היי | 23:37  25/09/07
בקיצור בזמן שאני רואה אקדמאיים שעובדים במה שלמדו ואפילו מרוויחים לא רע אני מתחילה מאפס.. ולכן חשוב לי לדעת כיום מה קורה בסוף התואר עם דגש על בפועל ולא רק דיבורים תאורטיים שאפשר להיות X'Y,Zכפי ששסיפרו לי על אפשרויות התעסוקה והכל שקר אחד גדול..ולא רק לי ומה שכואב יותר שהרבה צעירים נוהרים ללמוד את מה שלמדתי ותנאי הקבלה אף עלו כך שחלק לומדים במכללות ומשלמים כפול. בכל אופן ברור שחשובים ציונים, מוטיבציה וכו' אך יש עוד פרמטרים בחיים שלא תמיד ניתן לשלוט בהם. לכן ניסיתי להבהיר והאמת שאני עדיין חושבת ככה (קצת פסימית)שלא כולם מגיעים לגדולות בקריירה שלהם ותמיד יש אחד ל- שמצליח אבל אם אתה אומר שהסטטיסטיקה שלי שגויה אז אני שמחה שברירת המחדל היא לא כזאת שלילית. חיים טובים ושיהיה לך חג שמח
רואה חשבון | 13:50  26/09/07
קודם כל צר לי על המצב שנקלעת אליו. מצד שני התארים שציינת ידועים מראש כתעודות ולא כמקצוע מסודר כך שזה דבר שהיית צריכה לקחת בחשבון עוד אז ובראיית חשבון המצב שונה לגמרי כי כל אחד מוצא את עצמו ואת מקומו ומי שרוצה להיות חשב או מנהל כספים או מבקר פנים או כל דבר אחר משיג את זה אם הוא משקיע. מצד שני אני עדיין חושב שההסתכלות שלך היא לא נכונה כי את מנסה לחפש איזושהי תעודת ביטוח שלא תקבלי כיוון שיש כאלה וכאלה שמרויחים כך וכך ותעודות ביטוח אין בשום תחום ובשום מקצוע. רשיון רואה חשבון יפתח בפנייך דלתות אבל חובת ההוכחה תהיה עלייך ובכל תפקיד שהוא ראש גדול תמיד תהיה לך סביבה מתחרה כך שאם את מחפשת להוציא תעודה ולקבל את כל העולם מבלי לתת כלום לא תמצאי את זה בשום מקום. אם את אחרי שני תארים תשאלי את עצמך אם את מעוניינת להיכנס למסלול שוחק, קשה, מסנן ותחרותי הרבה יותר מהקושי של להתשתלב בשוק אחר כך. חג שמח
הרצל | 17:01  10/09/07
עובד הייטק מרויח יותר מרו"ח, רו"ח מרויח יותר מרופא. לפי התאוריה הזו אנחנו במקום טוב באמצע. אתה לא מצפה לתשובה רצינית לשאלה הפילוסופית שלך ? אגב הגירה לחו"ל במקצוע שלנו זה כאב ראש לא קטן, כולל מבחני רישוי במדינה זרה, מציאת עבודה, לעיתים התמחות חוזרת ועוד. אם זה היה כזה הרבה היו נוסעים.
רו"ח איל שרבי | 13:04  16/09/07
אתה צודק בשלבי ההתחלה, אבל אל תשכח את אפשרויות תפקידי הניהול שעומדים בפני רו"ח. מה גם שניתן לשלב את ההיטק וראיית החשבון. לגבי השאלה "ראיית חשבון זה לא המקצוע הטוב ביותר וההכי נחשב לצד רפואה?" ובכן, אני משוחד... :)
סגור