פורום ייעוץ לימודי ותעסוקתי

בהנהלת: המרכז הארצי ללימודים  |  מסר למנהל/ת הפורום
במסגרת הפורום תקבלו ייעוץ לימודי ותעסוקתי בינהם מידע על מקצועות ומסלולי הלימוד, סיכויי הקבלה ועזרה בבחירת מוסד לימוד בהתאמה אישית. לייעוץ טלפוני חינם חייגו עכשיו 072-3131888 .

המרכז הארצי ללימודים

המרכז הארצי לייעוץ והשמה ללימודים הוקם על מנת ללוות אותך ולסייע לך בקבלת אחת ההחלטות החשובות בחייך, שתשפיע על עתידך. המטרה המשותפת שלנו תוביל ותכוון אותך לעשות את הבחירה הנכונה והמותאמת לך אישית.

3 שאלות לי אלייך: א. כמה עולה אצליכם פגישת ייעוץ? ב. אני מאוד מתלבט אם ללמוד הנדסת תעשייה וניהול או מנהל עסקים וכלכלה יחדיו. ג. מה ההבדל בתכל'ס בין תואר מאוניברסיטה למכללה?
מיכל תירוש | 11:19  12/12/06
הי כפיר, אתחיל דווקא מהסוף להתחלה. ההבדל בין תואר מאוניברסיטה לבין תואר במכללה. לכאורה, אין הבדל, ותואר הוא תואר לא משנה מה. כל זמן שהוא מוכר, זה מה שחשוב. עם זאת, בפועל, יש הבדלים שונים באופי הלימודים. למשל, הבדלים בנתוני הקבלה, שהם לרוב יותר גבוהים באוניברסיטאות (וזה בגלל שהתפיסה היא הרבה פעמים שאוניברסיטה היא יותר נחשבת ממכללה ולכן הביקוש לאוניברסיטאות גבוה יותר). או הבדלים בשכר הלימוד, וכן הבדלים באוירה החברתית. למה כוונתי? אם לעשות הכללה גסה (כי כל מוסד הוא שונה ולא ניתן להתייחס אל כל האוניברסיטאות כגוף אחד או אל כל המכללות כגוף אחד), אוניברסיטה, מהיותה מוסד יותר גדול ובירוקרטי שעיקר עיסוקו הוא מחקר, היא הרבה פעמים מקום יותר מרוחק ופחות ידידותי לתלמידי התואר הראשון. הלימודים הם לרוב במחזורי לימוד יותר גדולים, בחדרי הרצאות גדולים ועמוסים, ויש הרבה פחות יחס אישי לסטודנטים. בהתאם, האוירה החברתית פעמים רבות פחות נעימה. מכללות, לעומת זאת, לרוב רואות את עיקר תפקידן כהכשרת סטודנטים (ויש פחות התמקדות רק במחקר כמו באוניברסיטאות) ולכן יש מאמץ לשים את הסטודנט "במרכז" וללכת לקראתו. כך יוצא שהרבה סטודנטים מציינים יחס יותר אישי ונעים במכללות. אני הרבה פעמים מקבילה את ההבדל בין לימודים באוניברסיטה לבין לימודים במכללה לשירות צבאי בבסיס "פתוח" לעומת בסיס "סגור". אוניברסיטה (הרבה פעמים) היא כמו בסיס פתוח- באים ולומדים במשך היום ואז כל אחד ממשיך לענייניו. מכללה (ושוב מאוד תלוי איזו, ואני מזהירה שמדובר בהכללה גסה) הרבה פעמים היא יותר כמו בסיס סגור- על האוירה החברתית הקרובה שנוצרת בו, הקשרים החברתיים והאוירה היותר חמימה וביתית. זה באשר להבדלים ב"גדול". אם אתייחס רגע למקצועות שאתה ציינת- הנדסת תעו"נ/ מנהל עסקים וכלכלה, כדאי לדעת שיש מוסדות (גם מכללות וגם אוניברסיטאות) שנשחבים כמקום לימודים יותר "נחשב וטוב" וכאלה שנחשבים פחות לתחומים אלה. מידע כזה אולי פחות רלוונטי בתחילת הדרך, בלימודים, אך הנושא יכול להשפיע על הסיכויים למצוא אח"כ עבודה. איך יודעים אילו מוסדות נחשבים יותר או פחות? כדאי לדבר עם אנשים שעובדים היום בתחום ולברר עמם. הם בד"כ ידעו לתת לך מיפוי טוב של אילו מקומות נחשבים ובוגריהם מוצאים עבודה יותר בקלות, ואילו פחות. לגבי התלבטות בין הנדסת תעו"נ לעומת מנהל עסקים וכלכלה. לא תיארת מה ההתלבטות, אך אני משערת שמה שמקשה עליך לבחור זה ההבנה של ההבדלים בין השניים ויש בהחלט הבדלים. אם לתמצת זאת בגדול- הנדסת תעו"נ זה לימודי הנדסה- תחום ביצועי, שדורש כישורים טכניים ברורים (אם עשית את השאלון של הנטיות התעסוקתיות, מדובר בתחום "ביצועי" ביותר, עם נגיעות חברתיות וכן לרוב גם פן מנהלי ויוזמתי). כלכלה ומנהל עסקים, לעומת זאת, הם תחומי לימוד שקשורים יותר למדעי החברה, אשר אמנם זקוקים בהם למתמטיקה ברמה גבוהה יחסית, אך אין צורך בכישורים טכניים. בשאלון הנטיות התעסוקתיות, זה קודם כל כיוונים מנהליים, עם נגיעות חברתיות ויוזמתיות. הפן הביצועי, הרבה פחות מרכזי. כך שאם, למשל, אין לך כל כישורים טכניים והמחשבה על הנדסה ממש מרתיעה אותך- יש לקחת בחשבון שהנדסת תעו"נ זה קודם כל הנדסה, והשנים הראשונות מקבילות לכל לימודי הנדסה אחרים. מנהל עסקים- לא. זו תשובה מאוד כללית, אבל מקווה שהיא תסייע לך להבין את ההבדל בשלב זה. ואחרון חביב- לגבי עלויות של פגישת ייעוץ, זו שאלה שאיני יכולה להתייחס אליה כאן כי היא תלויה בהרבה גורמים כמו גיל (יש הנחה לחיילים משוחררים/ שירות לאומי), סוג תהליך הייעוץ שתרצה ועוד מגוון שיקולים. אתה מוזמן ליצור קשר עם המכון, ושם יענו לך בשמחה. בהצלחה, מיכל
סגור