פורום חשבונאות ופיננסים-לקריאה בלבד

בהנהלת: המרכז הארצי ללימודים  |  מסר למנהל/ת הפורום
בפורום תוכלו להתייעץ ולקבל מענה לשאלות באשר לתנאי קבלה, לתיאור התעודה, למשך הלימודים, לתחומי הלימוד, לתקופת ההתמחות ולמידע רלוונטי אחר. אתם מוזמנים להשתתף ולשתף. לייעוץ טלפוני חינם חייגו עכשיו 03-5767671

המרכז הארצי ללימודים

המרכז הארצי לייעוץ והשמה ללימודים הוקם על מנת ללוות אותך ולסייע לך בקבלת אחת ההחלטות החשובות בחייך, שתשפיע על עתידך. המטרה המשותפת שלנו תוביל ותכוון אותך לעשות את הבחירה הנכונה והמותאמת לך אישית.

השאלה שאני רוצה תשובה אליה כבר כתובה בכותרת... איפה עדיף ללמוד ? אני מדבר מבחינת רמת לימודים, איפה התואר נחשב יותר, חיי חברה ועוד ? (עשיתי חיפושים בפורום הזה, פורום ראיית חשבון ועוד ונתקלתי באנשים עם התלבטויות כמוני, ועדיין לא הצלחתי להגיע להחלטה) מצד אחד רופין קרוב אליי (נתניה) , אבל מצד שני זה נחשב מכללה שמשום מה נחשבת פחות טובה מאוניברסיטאות , אבל מצד שלישי אמרו שבבר אילן עיקר התואר הוא כלכלה, ושמלא אנשים סובלים שם , ועוד ועוד ועוד ... אם יש אנשים מבר אילן ומרופין בכלל ומחשבונאות-כלכלה בפרט אני אשמח לשמוע מהם חוו"דים תודה!
סתם אחד | 03:03  27/05/09
באופן כללי בשוק העבודה ישנה הערכה גבוה יותר לבוגרי אוניברסיטאות מאשר לבוגרי מכללות. זה נובע מ 2 פרמטרים מרכזיים: 1. סף הקבלה לאוניברסיטאות גבוה יותר (כלומר ההנחה שמי שהתקבל לאוניברסיטה הוא בעל הישגים/יכולות גבוהות יותר) 2. הדרישות האקדמאיות ורמת הלימוד באוניברסיטאות גבוהה יותר (מבחנים/עבודות וכד'). שורה תחתונה כמעט ואין בנמצא אנשים שמבחינת פסיכומטרי יכולים להתקבל לאוניברסיטה ובסופו של דבר הולכים למכללה. אם מסתכלים על שוק העבודה, באופן כללי ברור שישנה עדיפות לבוגרי אוניברסיטאות. למשל אפשר למצוא הרבה פעמים מודעות דרושים למשרות שנכתב בהן במפורש שמחפשים דווקא בוגר אוניברסיטה. בחיים לא נתקלתי במודעת דרושים שנכתב בה שמחפשים דווקא בוגר מכללה..... מי שמכיר את אגפי כ"א בחברות המובילות במשק (בתחתומים הפיננסיים) יודע שישנה שם העדפה ברורה לבוגרי אוניברסיטאות ע"פ בוגרי מכללות. בחלק מהחברות זה מופיע מפורשות בנהלים פנימיים של קליטת עובדים בלימודי חשבנאות זה בא לידי ביטוי בצורה מובהקת יותר שכן אחד הפרמטרים החשובים שישפיעו בצורה משמעותית על עתידו המקצועי של רו"ח זה המקום בו עשה את הסטאז. ובמשרדים היוקרתיים ישנה עדיפות ברורה לבוגרי אוניברסיטאות ע"פ בוגרי מכללות!!! זה לא אומר שבוגר מכללה לא יוכל להתקבל למשרד יוקרתי (ברור שיש כאלה) אלא שלבוגר אוניברסיטה יש סיכוי גבוה יותר להתקבל אליהם. נתון נוסף שצריך לקחת בחשבון, שבאוניברסיטאות יש אחוזי הצלחה ואחוזי מעבר גבוהים יותר בבחינות המועצה. שורה תחתונה, מבחינה מקצועית, ברור שעדיף לך ללכת לאוניברסיטה (גם אם הלימודים יהיו לך יותר קשים) מבחינות אחרות (ת"ש/דת/איזור גיאוגרפי/איכות הדשא/טיב הקפיטריות וכד') זה החלטה שלך בהצלחה
אסף | 14:10  27/05/09
החשבונאות בבר אילן ממה שאני יודע הוא אחד המסלולים הנחשבים ביותר,שקיימים בישראל. רק אולי אוניברסיטת ת"א יכולה באמת להתחרות. רמה גבוהה, זו אוניברסיטה ויש יתרון גדול במשרדים הגדולים וגם אח"כ.
גילי | 03:02  30/05/09
הי, עליי להשלים 2 קורסים במימיון+ חשבו' פיננסית כדי להתקבל לבר אילן לתוכנית לאחר תואר . הכ\יכן להשלים פרט לפתוחה? צודה
אסף | 12:24  31/05/09
אני השלמתי אותם איפה שלמדתי תואר ראשון. נרשמתי לקורסים בפקולטה לכלכלה וניהול לא במסגרת סטודנט מן המניין ואישרו לי פשוט להיבחן וקיבלתי אישור על הקורסים האלה אח"כ. אז או שתעשי גם משהו כזה או שתלמדי אותם בפתוחה. מה רע בפתוחה?
גילי | 08:57  01/06/09
באיזו מכללה למדת? זה יכול לאזור תודה. מה שרע בפתוחה- זה כפי שאתה רואה יש שביתה ומזל שלא נרשמתי..
אסף | 17:22  02/06/09
במכללה האקדמית של ת"א. מילאתי בקשה מיוחדת. יש ועדה שמתכנסת פעם בחודש נראה לי ודנה בבקשות של סטודנטים. (השלמתי במקביל ללימודי תואר 1), ואישרו לי על בסיס מקום להירשם.
גילי | 18:49  02/06/09
תודה, האם אתה ממליץ ללמוד את התואר הזה? שמעתי שממש קשה לעבור קורסים ואם נכשלים זה מונע מעבר לסימסטר הבא? השאלה איך המרצים?- מסבירים בצורה מובנת או שיש לשבת ולשבור את הראש מספרים של הפתוחה? האם המבחנים ביחס ישיר למה שנלמד בכיתה ? יש דג' של מבחנים משנים קודמות? אפשר בכלל לעבוד? מתלבטת בין זה לכלכלה...
אסף | 12:11  04/06/09
למסלול כמה יתרונות. מלמדים את החומר ומתרגלים המון בדיוק לדברים שהמועצה שואלת והמבחנים. אם את לומדת חזק (צריך לתרגל הרבה) וחוזרת על כל החומר שנלמד בכיתה עוברים את המבחנים. זה מקצוע לא קל בכלל ודורש המון השקעה. חוץ מזה שאת למעשה בוגרת אוניברסיטה ומתייחסים אלייך בהתאם. לדעתי חשבונאות זה המקצוע מספר 1 למי שאוהב ונמשך לתחום הכספים והפיננסים בעיקר וגם למי שרוצה שיהיה לו מקצוע חזק ומכובד שמאפשר לעסוק במגוון של תחומים ולפתוח הרבה דלתות. (אני מכיר אנשים בעלי רישיון רו"ח שמתעסקים בכלל במערכות מידע או בייעוץ כלכלי ויש לא מעט כאלה) הלימודים מאוד מגוונים ולומדים הרבה תחומים. רו"ח תמיד יכול לעבוד ככלכלן ובתפקידים של כלכלן אבל לא להיפך. לדעתי שווה לעשות את ההשקעה וללמוד את זה. אם זה מעניין אותך לכי על זה (רק זה קובע). אל תשפטי לפי כמה הלימודים קשים או לא. קחי בחשבון שצריך הרבה זמן לפני בחינות ללמוד ויש הרבה בחינות. בכל אופן...שיהיה בהצלחה
גילי | 12:25  04/06/09
אם רו"ח יכול לעבוד ביעוץ כלכלי מבלי שלמד כלכלה וכו'? ואם כן אז למה לא עדיף לקצר את הדרך וללמוד כלכלה.. מצאתי אפשרות להשלים קורס מימון בבר אילן, אבל אני לא יודעת איפה להשלים יסודות החשבו :( ובטח זה יהיה עוד סימסטר.... האם רק פיננסית קשה? שיהיהלך אחלה יום
אסף | 13:48  04/06/09
קשה זה עניין אינדיבידואלי. חוץ מזה שנראה לי שבגלל שחשבונאות זה לב הלימודים אז זה הכי כבד ויחסית הכי קשה. הכי הרבה לזכור ודרוש יותר תרגול מקורסים אחרים. ממה שאני יודע אי אפשר ללמוד חשבונאות לבד לתואר ראשון. זה תמיד בא בשילוב עם עוד חוג. במכללות זה בד"כ מנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות ובאוניברסיטאות זה כלכלה- חשבונאות - שזה השילוב הטבעי. המסלול בבר אילן מראש מיועד לאקדמאים גם מתחומים שונים ואז דרושות השלמות. לדעתי, ברגע שיש רישיון רו"ח זה נותן יתרון מאוד גדול כך שגם לתפקיד ייעוץ כלכלי נראה לי שיעדיפו מישהו שהוא רו"ח גם אם אין לו תואר בכלכלה על פני כלכלן כי בכל מקרה רו"ח למד גם כלכלה (במסגרת מצומצמת יותר בגלל ההשלמות) ויש קשר רב בין התחומים. זה בגדול.
dhkh | 16:37  04/06/09
האם הקורס שלמדת נקרא חשבונאות א'? פשוט גם ראיתי ב'. ובמימון - יסודות המימון? ראיתי שזה נלמד בקיץ (באינטרנט) אני צריכה להתקשר לא יודעת אם יאפשרו... יסודות המימון אין אצלכם בקיץ? יש לך אולי את הסילבוסים של הקורס? תודה. בקשר ליעוץ הכלכלי- נראה לי אישית שיעדיפו רו"ח שלמד כלכלה... אני מנסה לברר את זה. פשוט לא ארצה להישאר בביקורת. דרך אגב אתה כבר רו"ח או בסטאז'?
אסף | 13:29  05/06/09
הקורס השלמה בחשבונאות נקרא "חשבונאות א'". את יכולה לנסות להיכנס לאתר של המכללה www.mta.ac.il אפשר שם לראות סילבוסים וקורסים שניתנים בקיץ. קשה לי להאמין שיאפשרו לך להירשם אבל שווה לנסות. במימון הקורס נקרא יסודות המימון. אני אמור להתחיל התמחות, עוד לא התחלתי, אבל אני מכיר רו"ח וסטאז'רים ממשרדים. תמיד הכי טוב חשבונאות עם כלכלה. זה לא מדע מדויק ושום דבר לא בטוח. רק שתדעי שמכלכלה אפשרויות הקידום יחסית מוגבלות בהשוואה לתפקידים שרו"ח יכול להגיע אליהם גם מבחינת המדרג הניהולי. רו"ח יכול ללכת להיות חשב וסמנכ"ל כספים. בסופו של דבר בכל מקרה הניסיון מקבל משקל גדול והסיכוי להצליח ולהגיע רחוק יותר הוא בעזרת ההשכלה החשבונאית.
גילי | 19:47  08/06/09
לא אישרו לי להירשם מהמכללה. רציתי לשאול, אתה כבר אחרי מועצה? האם נהנת מהלימודים? או שסובלים בזה... ידוע לך על חברים בהתמחות והאם זה עניין? תודה
אסף | 16:28  12/06/09
לא עועד לא נבחנתי במועצה. אני אישית נהנה מהלימודים, אבל לא כולם נהנים. זה הרבה להתעסק עם מספרים וחישובים. לומדים גם משפטים ומערכות מידע אבל רוב הלימודים זה מיסים וחשבונאות ובשלב מתקדם יותר מתווספים קורסים בביקורת. הלימודים מאוד עמוסים ולומדים גם בקיץ. בחינות של סמסטר ב' נופלות על סמסטר קיץ וסמסטר קיץ עם הבחינות שלו נכנס לסמסטר א' והמסלול הוא מאוד אינטנסיבי ואין כמעט זמן פנוי. לפעמים קשה לשלב גם עבודה. זה כמו מרתון מהתחלה ועד הסוף. מי ששורד עד הסוף עובר כמעט ב-100 אחוז את מבחני המועצה. זה מה שטוען לפחות שהרבני ראש החוג. ייאמר לזכות בר אילן שהחומר מועבר בצורה מאוד יסודית וברורה. הכל אחרי זה רק פונקציה של תרגול כמה זמן יש לך לשבת בבית ולחזור על החומר ויש עומס כבד...
רונית | 11:07  14/06/09
האם יש מבחנים אמריקאיים? איך הקורסים בדיני מיסים וכו' קל?
אסף | 13:44  14/06/09
רק בחשבונאות ניהולית עושים מבחנים אמריקאים, נראה לי. השאר פתוחים. לי אישית מיסים יותר קל, אבל יש כאלה שטוענים שזה קשה. זה שילוב של חומר עיוני עם חישובים ותרגולים. אני חושב שחשבונאות ויתר הקורסים הקשורים יותר קל בכלכלה מבחינת להבין את החומר. הקושי הוא יותר בעומס החומר והמידע והצורך בתרגול רב מאוד.
רונית | 23:05  14/06/09
באוני' ת"א יש 2 קורסים במשפטים עם חומר פתוח ממש קלים ובבר אילן יש המון קורסים במשפטים. האם זה עם חומר פתוח או שיש לזכור כל כך הרבה פסקי דין? ולגבי חשבונאות\ מה מה לומדים בקורס הראשון בחשבונאות? האם שוב מדובר על אותו קורס כמו ביסודות? עד כמה יש צורך בלקרוא תקנים? תודה
אסף | 23:18  15/06/09
לגבי קורסים במשפטים, תלוי מאוד במרצה אם המבחן סגור או פתוח. את יכולה להביא את החוקים, אבל פס"ד צריך לזכור בע"פ. צריך רק לזכור את ההחלטה בפס"ד. בקורס "יסודות חשבונאות ב'" חוזרים על הבסיס של הקורס הראשון אבל מתעמקים בנקודות שלא נוגעים בקורס הראשון ב IFRS, על כל הנושאים : בניית דו"חות, מלאי,רכוש קבוע והתחייבויות וזה הרבה מאוד חומר יחסית, כי יש שינויים רבים בגלל התקנים הבינלאומיים. בקורסים הראשונים אפשר להסתדר גם בלי התקן. מותר להביא את התקנים לבחינה, אבל אין כ"כ זמן להתחיל להשתמש בהם. בכל מקרה,זה רק יכול לעזור. נותנים לך את כל החומר שאת צריכה במהלך הסמסטר. למועצה כן צריך לקרוא אותם ביסודיות.
רונית | 18:09  16/06/09
מהם תנאי הקבלה? איך הם מחליטים? נ.ב יש אחוז נשירה גבוה מהלימודים? הרבה נכשלים בקורסי פיננסית(תוקע סימסטר)מה הממוצע הכיתתי? דרך אגב אם נכשלים אז מעיפים אותך מהלימודים? אפשר לקחת קורסים בסימסטר יותר ממה שצריך? כתבת שצריך הרבה לתרגל.. האם יש אוסף מבחנים לכל קורס? חוברות תרגול? תודה
אסף | 23:11  16/06/09
זה קצת בעייתי כי הם לא מציינים תנאי קבלה ספציפיים. הם לוקחים את הסטודנטים עם הממוצע הכי גבוה ומעדיפים את אלה שבאים מאוניברסיטאות אבל גם בוגרי מכללות מצליחים להתקבל. יש סטודנטים שנושרים, אבל נראה לי בעיקר כי הם מגלים שהתחום לא מדבר אליהם. בכל זאת, גם צריך לעשות סטאג' ולעבור תקופה די משמעותית של השקעה עם בחינות וזה לא מתאים לכל אחד. כמו בכל קורס קשה וכבד יש נכשלים. לא זוכר בדיוק כמה אבל הממוצע נמוך בקורסי החשבונאות. אני חושב שבאיזור ה-70. מי שנכשל בקורס יש לו אפשרות להירשם לקורס חוזר אחד בלבד - 4 מועדים אני חושב מקסימום כדי להישאר בתוכנית. אני לא מכיר מישהו שלקח יותר קורסים ממה שיש, אבל אני מניח שזה אפשרי. קחי בחשבוןש זה בעייתי כי לרוב על הקבוצות לומדות באותו יום ואותן שעות, כך שזו בעיה, וזה גם יכול להיות בעייתי מבחינת מבחנים שלפעמים שמתי לב באותם ימים יש בחינות לכל הקבוצות. כל סמסטר בפני עצמו הוא עמוס ואין כ"כ זמן לקורסים נוספים. אולי בהתחלה אבל בהמשך לא... ברוב הקורסים מביאים מבחנים עם פתרונות. לפחות בקורסים הקשים והחשובים. אין מה לדאוג מהבחינה הזו. חומר לא חסר. אם כבר יש בעיה של חוסר זמן לקרוא את הכל ולתרגל מספיק. בחשבונאות גם מקבלים כל שיעור תרגילים מסכמים עם פתרונות. החומר מוסבר מאוד ברור. הקושי הגדול בחשבונאות הוא הכמות של החומר. כל נושא בפני עצמו לא קשה, אבל צריך לשלוט בכל כך הרבה נושאים כך שזה לא פשוט.
רונית | 12:40  23/06/09
הי, מהו שכר הלימוד של התוכנית לאחר התואר ללא שנת ההשלמה שהיא בפני עצמה 22,000 ~? האם זה שכר לימוד אוניברסיטאי או אם נניח אלמד במככללה למנהל זה יהיה אותו שכר לימוד? משהו אמר לי שזה 40,000 ייתכן?
מעיין | 15:39  20/07/09
עד היום , שחשבונאות (ראיית חשבון) היא לימודי הנהלת חשבונות, זה נשמע קרוב ואפילו שייך. שמישהו כבר יגדיר פעם אחת ולתמיד את המקצוע המספרי הזה בצורה ברורה וזהו. ונכון רואה חשבון הוא האדם המתמקצע בהל כולל כלכלה. מעין עורך דין במגזר החשבונאות ויועציו.
סגור