פורום ייעוץ לימודי ותעסוקתי

בהנהלת: המרכז הארצי ללימודים  |  מסר למנהל/ת הפורום
במסגרת הפורום תקבלו ייעוץ לימודי ותעסוקתי בינהם מידע על מקצועות ומסלולי הלימוד, סיכויי הקבלה ועזרה בבחירת מוסד לימוד בהתאמה אישית. לייעוץ טלפוני חינם חייגו עכשיו 072-3131888 .

המרכז הארצי ללימודים

המרכז הארצי לייעוץ והשמה ללימודים הוקם על מנת ללוות אותך ולסייע לך בקבלת אחת ההחלטות החשובות בחייך, שתשפיע על עתידך. המטרה המשותפת שלנו תוביל ותכוון אותך לעשות את הבחירה הנכונה והמותאמת לך אישית.

תומר | 14:19  31/12/06
שלום מיכל, אני מעוניין להתחיל ללמוד תואר ראשון ומתלבט זמן רב במה לבחור. התלבטותי נובעת מזה שחשוב לי להגיע לעמדות ניהול בכירות ולא להשאר "פועל פשוט". אמנם תואר במנהל עסקים יקנה לי ידע תיאורטי בנושא הניהול, אך לא יאפשר לי לקצר את דרכי אל עמדות הניהול, מכיוון ולא יתנו לי לנהל דבר ללא כל ניסיון מקצועי. הבעיה היא שבמידה ואלך ללמוד הנדסה כלשהיא (לרכישת ידע מקצועי וכהכנה לתואר שני במנהל עסקים), סביר להניח שלא אבלוט במיוחד מכיוון ואין לי שאיפה להיות/לעבוד כמהנדס - אני חושש שדבר זה יגרום לי "להבלע" בשגרה היום יומית ובמקום עבודתי. לאחר חקר ממושך הגעתי למסקנה שאני מוכן ללמוד הנדסת תעשיה וניהול או כלכלה אך ורק מבלי לזנוח את מטרת העל שלי ותמיד לחתור ולשאוף אליה. איך אבחר בין התחומים הנ"ל כשאיני להוט ללמוד אותם מכיוון ואני מכוון למקום אחר בכלל ואיני מעוניין להשאר מהנדס או כלכלן? תודה מראש,
מיכל תירוש | 18:42  31/12/06
הי תומר, אני מבינה שאתה שואף להגיע לתפקידים ניהוליים- אך נראה לי שלפני שמתלבטים ביחס לכיוונים לימודיים ש"יובילו לניהול", חשוב שתגדיר לעצמך מה בעצם אתה רוצה לנהל? וזה אומר, במה בעצם אתה מעוניין לעסוק? ובמה אתה טוב? האם אתה רוצה לנהל פס ייצור? האם אתה מעוניין לנהל מחלקת משאבי אנוש? אולי אתה רוצה לנהל מסעדה? מלון? מחלקה בבנק? ובמה אתה טוב? האם אתה בעל כישורים טכניים? בעל יכולות ניתוח גבוהות של נתונים וטקסטים? האם אתה בעל יחסי אנוש מצויינים ויכולת הנהגה? מבין טוב בני אדם? וכו'. כל אלה הן לדעתי שאלות שיש למצוא עליהן תשובה כדי לקבוע את הכיוון המתאים, כי אחרת, לדעתי, באמת, הבלבול הוא גדול. אני מבינה שאתה חושש להישאר "פועל פשוט" , עם זאת חשוב להבין שני דברים: הראשון הוא שלא נהיים מנהלים בין לילה. כפי שאמרת ביחס ללימודי מנהל עסקים/ ניהול לתואר ראשון, אף אחד לא ייתן לך להיות מנהל מבלי שיהיה לך ניסיון מקצועי. ולכן, יהיה עליך תחילה לרכוש ניסיון מקצועי ורק אח"כ, תוכל להתקדם לתפקידי ניהול. כלומר, תקופה מסוימת תצטרך לעסוק בתחום בו תבחר ולא כמנהל (אלא אם אתה עתיד להשתלב בעסק קיים, למשל, שזה מקרה אחר לגמרי), וזה יהיה נכון גם אם תמהר לעשות תואר שני אחרי לימודי התואר הראשון. מה שדרוש כדי לנהל זה לרוב ניסיון בתחום המקצועי וניסיון ניהולי, ואלה שברים שנבנים עם הזמן. הדבר השני שחשוב להבין, זה שאם השאיפה היא להתקדם ולהיות מנהל, כדאי לבחור בתחום בו תוכל להיות טוב ולהצליח ואז ירצו לקדם אותך. כך שאם תבחר בתחום בו תהיה בינוני ומטה, זה לא משנה אם זה תחום "שפותח אפשרויות לכיוון ניהולי" (הגדרה, דרך אגב, שאני לא בטוחה שבכלל קיימת, כי בכל תחום יש צורך גם במנהלים, לא?)- כנראה שאתה לא תצליח לבלוט וסיכויך להתקם יותר נמוכים. לכן, השאלה בעיני, כאמור, אינה מאילו תחומים אפשר להתקדם לתפקידים ניהוליים, אלא, באיזה תחום/ תחומים אתה אישית יכול להצליח. ואם יורשה לי להוסיף, מאחר וכנראה תאלץ לעבוד בתחום תקופה, עד שתגיע להיות מנהל, אולי כדאי גם לחשוב מאיזה עיסוק (חוץ מלהיות מנהל), תוכל גם להנות. בעיני, זו גם שאלה רלוונטית. בהצלחה, מיכל
תומר | 21:26  31/12/06
סגור