פורום ייעוץ לימודי ותעסוקתי

בהנהלת: המרכז הארצי ללימודים  |  מסר למנהל/ת הפורום
במסגרת הפורום תקבלו ייעוץ לימודי ותעסוקתי בינהם מידע על מקצועות ומסלולי הלימוד, סיכויי הקבלה ועזרה בבחירת מוסד לימוד בהתאמה אישית. לייעוץ טלפוני חינם חייגו עכשיו 072-3131888 .

המרכז הארצי ללימודים

המרכז הארצי לייעוץ והשמה ללימודים הוקם על מנת ללוות אותך ולסייע לך בקבלת אחת ההחלטות החשובות בחייך, שתשפיע על עתידך. המטרה המשותפת שלנו תוביל ותכוון אותך לעשות את הבחירה הנכונה והמותאמת לך אישית.

א | 15:29  11/01/07
שלום, אני ממש מבולבלת בנוגע לבחירת מקצוע הלימוד. מצד אחד אני אוהבת מקצועות הומניים שהם ל"נפש" אבל אני לא רוצה ללכת ללמוד אותם ולהפוך אותם למקצוע שלי כי אלו הם מקצועות לא ריווחים, ומצד שני אני ממש רוצה ללכת ללמוד דברים שהם נחשבים יוקרתיים כמו הנדסות למיניהם, רוקחות או דברים רפואיים אבל אני לא בטוחה שאני אתקבל לשם וגם אם אצליח להתקבל עד כמה אני אוכל ללמוד כימיה/פיזיקה שהם חלק נכבד בפקולטאות האלה. אני מבינה שהגישה שלי לקויה במקצת, אבל איני יכולה לשנות אותה. עוד חודש אני צריכה להגיש מועמדות לאוניברסיטה ואני לא יודעת מה לעשות...
הי, חשוב לי להתייחס לשני היבטים שבאים לידי ביטוי בשאלתך, ואשר לדעתי מעסיקים צעירים רבים ולא רק אותך. אפתח בכך שממה שאת מתארת נשמע שאת "נקרעת" בין מספר רצונות שנתפסים בעיניך כמנוגדים האחד לשני. מצב זה, בהחלט אינו נעים, אך קורה לא מעט במצבים בהם עלינו לקבל החלטות, כאשר לכל אחת המאפשרויות שלפנינו שיקולים בעד ושיקולים נגד. מה שלדעתי ראוי לעשות במצב כזה, בדומה למה שעושים בכל מצב אחר של קבלת החלטות, זה לקבוע סדר עדיפויות בשיקוליך ולהחליט מה יותר חשוב עבורך באופן אישי. כלומר, האם מה "שיותר חשוב לך" הוא ללמוד מקצוע יוקרתי, ואז זה אומר שגם אם לא תהני מהלימודים ואולי יהיה לך אפילו קשה מאוד (כי אינך מתחברת באופן טבעי לנושאים הנלמדים), זה עדיין יראה לך כשווה את העניין כי זה עונה על הצורך העיקרי שלך, ולמענו את מוכנה לוותר על שיקולים אחרים. או שהשיקול הקובע הוא הנאה מהלימודים, ואז תהיי מוכנה "לשלם" אח"כ את "המחיר" שעלול להיות כמו קושי למצוא עבודה בתחום לימודיך. דרך שלישית, היא לנסות למצוא פשרה כלשהי, שבא, למשל, אולי לא תלמדי את מה שהכי מעניין אותך, אך כן תפני למשהו שקרוב לליבך, ונחשב יחסית פרקטי ומעשי מבחינה תעסוקתית. אז העניין הוא קביעת סדר עדיפויות וזה דבר שעליך להבהיר לעצמך, לדעתי, לפני שאת יכולה להחליט אם לפנות לכאן או לכאן (ייעוץ הרבה פעמים יכול לסייע בכך). נושא שני שחשוב לי להתייחס אליו הוא הדעה הקדומה שיש לרבים מאיתנו על חלק מהמקצועות - מה שכיניתי כ"סטראוטיפים על מקצועות"- וזה אומר שיש מקצועות שנתפסים ככאלה שאין מה לעשות עמם אח"כ או כלא ריווחיים. וכאן, חשוב לי לציין שזה ממש לא תמיד נכון. אז נכון, שחלק (עם דגש על חלק) מהמקצועות היותר "הומניים" (חלוקה שדרך אגב כבר לא ממש נכונה כשמדברים על מקצועות ועיסוקים) באמת פחות מכוונים לעיסוק מסוים ולכן נחשבים פחות פרקטיים. עם זאת, בחלק גדול מהמקרים, מה שהופך תחום לימודים כזה או אחר לפרקטי הוא אדם עצמו. למשל, אני מכירה אנשים שלמדו תחום כמו גיאוגרפיה (שהוא לכאורה לא פרקטי) ועשו קריירה מרשימה ביותר כמדריכי טיולים ומדריכי ידיעת הארץ. או אנשים שלמדו מזרח אסיה ומצליחים מאוד בעסקים הקשורים למזרח. כך שכדאי לקחת בחשבון שהסטיגמה שיש לנו עלה כיוונים השונים לא תמיד נכונה. ונכון, אולי יש כיוונים שצריך חשיבה קצת פחות שיגרתית כדי להפוך אותם למעשיים, או אופי וכישורים מאוד מסויימים- אך בין הקביעה החד משמעית שאין ללכת אליהם כי הם לא ריווחיים- הדרך עוד ארוכה. לסיכום, ממה שכתבת אני הייתי ממליצה לנסות ולחשוב בצורה קצת פחות סטריאוטיפית ולעשות בדיקה עם עצמך מה יותר חשוב לך ומה את רואה עצמך עושה לא רק בלימודים אלא גם אחריהם. כי אין כל טעם ללמוד ביולוגיה, למשל, אם ברור לך שלא תעבדי במחקר או במעבדה. תבהירי לעצמך מה אולי כן תרצי לעשות אח"כ (בלי נדר) ומשם יהיה לך קל יותר להחליט מה כדאי לך ללמוד. וכאמור, אם קשה לך לעשות "סדר" לבד, כדאי לפנות לייעוץ. בהצלחה, מיכל
סגור