פורום ייעוץ לימודי ותעסוקתי

בהנהלת: המרכז הארצי ללימודים  |  מסר למנהל/ת הפורום
במסגרת הפורום תקבלו ייעוץ לימודי ותעסוקתי בינהם מידע על מקצועות ומסלולי הלימוד, סיכויי הקבלה ועזרה בבחירת מוסד לימוד בהתאמה אישית. לייעוץ טלפוני חינם חייגו עכשיו 072-3131888 .

המרכז הארצי ללימודים

המרכז הארצי לייעוץ והשמה ללימודים הוקם על מנת ללוות אותך ולסייע לך בקבלת אחת ההחלטות החשובות בחייך, שתשפיע על עתידך. המטרה המשותפת שלנו תוביל ותכוון אותך לעשות את הבחירה הנכונה והמותאמת לך אישית.

אהלן, קודם כל אני חייב לציין שממש התלהבתי שגיליתי שהקימו פורום לנושא כ"כ חשוב שמעסיק את כולנו. ישר כח. אני נמצא בדלימה רצינית לגביי המקצוע שאני רוצה ללמוד והעבודה בה אני רוצה לעסוק. אני אשמח אם תוכלו לייעץ לי איך להגיע להחלטה. 1. אדריכלות למה כן? אני מאוד מאוד אוהב להסתכל ולראות בניינים עם בנייה מיוחדת. גורדי שחקים, מבנים עם צורה מוזרה. אני זוכר את עצמי בתור ילד קטן משחק ימים על גבי ימים במשחק סים סיטי ונהנה מכל בניין חדש שבנו בעיר שלי. קראתי אפילו ספר-שניים בתחום. מעניין אותי הפרקטיקה של הבניין והעיצוב שלו. יש לי יכולת ציור טובה מאוד והייתי אפילו מצייר בניינים להנאתי. אני מאוד מסודר ומאורגן. למה לא? התפקיד לא נחשב זוהר כמו שפעם חשבתיץ ז"א הבנתי שקשה למצוא עבודה, התפקיד לא מספיק יוקרתי. (ברור לי שאם אבלוט אז אצליח, אבל את זה אני לא יכול לדעת מראש). הבנתי שמהשכורות בתחום אינן גבוהות (ז"א ממוצעות. ד"א מישהו מכיר מה המצב מבחינת הביקוש לעדובה ומשכורות בערך?). יש לי נתוני בגרויות (112.34) ופסיכומטרי (726) מאוד גבוהים ואני חושב שהתנאים לארכיטקטורה הרבה יותר נמוכים (וזה ישמע מטומטם) אבל יהיה לי חבל ל"בזבז" נתוני כניסה כ"כ גבוהים. 2. הנדסת תוכנה- למה כן? קודם כל בגלל התנאים הטובים שבד"כ מקבלים בענף ההיי טק. משכורות גבוהות, חברות גדולות שמעסיקות אותך (וכל התנאים הסוצאליים של העבדוה שמשתמעים מכך), סביבת עבודה עם חבר'ה בעלי נתונים איכותיים. חוץ מזה בגלל פיצוץ הבועה, הייתה ירידה במספר בוגרי התחום וכעת אני מבין שיש ביקוש (לפי מילון העבודות שמנהל הפורום שרשר למטה http://www.bls.gov/oco/oco1002.htm אפילו יש בתחום את הצפי לעלייה הגדולה ביותר מבחינת משרות ותעסוקה ב10 שנים הקרובות. תמיד יש מה לעשות עם מחשבים והעולם צועד לכיוון מחשוב יותר ויותר. רקע במחשבים אין לי פרט ל5 יח"ל בביה"ס. שדי נהנתי מהם הוצאתי אפילו ציון גבוה (99) בבגרות. למה לא? אני פוחד מכמה דברים- א' שהשכר הגבוה שמדברים עליו אינו כה גבוה כמו שחושבים. ממה שאני מבין זה שכר גלובלי. והעבודה היא שעות ע"ג שעות. אולי בחישוב כולל של שכר חלקי מס' השעות זה לא כ"כ משתלם כמו שכולם אומרים. מה גם שאני מבין שהעבודה משתקת לגמריי את החיים ומגיעים למצבים של ימים ולילות ללא מנוחה. אני לא יודע כמה העבודה מעניינית (ז"א בתור אחד שלא עסק בה מעולם. אולי יש אתגר אינטלקטואלי וחשיבתי, אני פשוט לא מכיר וזה די הימור). הבנתי שהלימודים לא הכי מעניינים וכוללים המון מתמטיקה ברמה סוםר גבוהה (לא מפחיד אותי, אני בחור ריאלי). 3. משפטים- למה כן? הלכתי לייעוץ תעסוקתי והפסיכולוגית אמרה לי שבוודאות (בלי שאני אזכיר בכלל את המקצוע) מתאים לי ללמוד משפטים תחום ליטיגציה (הצגת משפטים לפני קהל)- בגלל שיש לי נוכחות, רקע הדרכתי (שתמיד נהנתי לעסוק בו), אוצ"מ רחב, זיכרון מעולה, יורד לפרטי פרטיםף משקיע מעל ומעבר, קפדן, מאורגן מסודר. היא רואה אותי מתלבט בתחום בלי בעיה. (צרפתי את הקובץ המלצות שלה). למה לא? אף עם לא חשבתי על המקצוע הזה לפני הייעוץ. ישבתי בשיעור אחד עם ידידיה שלומדת בבר-אילן והשיעור היה נחמד אבל לא נשמכתי אליו יותר מדי. אבי לומד תואר שני במשפטים ולא כ"כ נהנה מהשינון המרובה בע"פ (אני אישית ם לא אוהב לשנן חומר בע"פ, למרות שאני טוב בזה), המשכורות לא גבוהות מדי, יש אינפלציה מבחינת בוגרים וקשה מאוד למצוא עבודה. פניתי לסטודנטים שונים וכמעט מכולם שמעתי את השאלה שאני הכי לא יודע לענות עליה- תלוי אם אתה אוהב את זה. (קשה לי להבין איך אני יכול לאהוב עריכת דין, תכנות או הנדסה בכלל אם אף פעם לא עסדתי בזה. ז"T יש אנשים שכבר עסקו בזה לפני שהם לומדים??? אז מה פשר השאלה הזו?) הלכתי להתייעץ בגורמים שונים (אנושיים ובאינטרנט) ויצאתי רק יותר מבולבל. אני נוטה בחודשים האחרונים ללכת על הנדסת תוכנה, כי זה המקצוע שאני חשוב שימצה אותי הכי הרבה ויתגמל אותי במידה הכי גבוהה. אני אשמח מכם להצעות איך להגיע להחלטה וטיפים נוספים על-סמך מה שרשמתי, תודה רבה ולילה טוב, אלעד
מתבססים רק עפ"י שכר ויוקרה אז למה באמת שלא תלמד הנדסת תוכנה(מבחינת ביקוש+שכר ויוקרה)? רק אתה עם עצמך יודע מה אתה אוהב לעשות: האם אתה אוהב עבודה עם מכשירים או אנשים. האם מתאים לך לשבת במשרד מול מחשב או יותר עבודה טכנית. אני מציעה לך לחשוב על נתונים אלו ועוד אחרים שכרגע לא עולים לי בראש ואז אולי ההחלטה תהיה יותר קלה בהצלחה
מיכל תירוש | 09:01  21/01/07
אני מבינה את הקושי והבלבול, יחד עם זאת, נראה לי שאתה מנסה לחפש "בחוץ" תשובות לשאלות שהתשובה אליהן קודם כל צריכה לבוא מ"בפנים". וכפי שציינה לי, אתה מתייחס לכל מיני היבטים שהם חיצוניים (ביקוש, שכר וכו'), שהם דברים מאוד דינמיים ולא קבועים (אולי עוד 3 שנים השוק יוצף מהנדסי תוכנה?) ולכן מאוד קשה לבנות עליהם. לכן, כפי שחזרו ואמרו לך, הדרך היא להבין מה אתה רוצה לעשות. עכשיו, אני יודעת שזו שאלה "מעצבנת" ונכון- איך אפשר לדעת מה זה מבלי לעסוק בכך? אך בינינו, אתה הרי מציין תחומים שדי שונים זה מזה, ואני מאמינה שאם תנסה בראש "נקי" ותוך זה שאתה שם רגע את כל שאר השיקולים שמניתי כה בפירוט בפניה בצד,לדמיין עצמך בכל אחד מהעיסוקים, אולי תוכל לראות מה אתה ממש רותה לעשות ומה נשמע פחות מתאים. ושוב, אני חוזרת לשאלות של לי, ומוסיפה- עם איזה סוג "חומרים" נראה לך יותר מעניין לעבוד- חוקים ותקדימים/ חומרים פיזיים (כמו בטון, ושאר רכיבים מהם בונים בניינים)/ אלגוריתמים? האם חשוב לך ליצור משהו מוחשי או שהתעסקות גם עם דברים מופשטים מתאימה לך? האם אתה אדם יצרתי, המסוגל להעלות רעיונות משלו ולחדש, או שזה משהו שמלחיץ אותך? (שאלה שמאוד רלוונטית לאדריכלות). עד כמה חשובה לך אינטראקציה עם אנשים אחרים בעבודתך? ואיזו סוג אינטראקציה אתה מחפש- האם זה עבודת צוות (כמו בהנדסה ואדריכלות) או מצב בו אתה מנהל מו"מ מול לקוחות, עו"ד אחרים, וכו'?. ושאלות נוספות... נסה לדמיין עצמךבכל אחד מהתפקידים- מה נראה לך יותר נכון עבורך? זה מסוג הדברים שרק אתה יכול לדעת, ואני חושבת שסביר להניח שאם תרגע ותנסה רגע לשים שיקולים לא רלוונטיים בצד, בהחלט תוכל לדמיין זאת. בהצלחה, מיכל
סגור